نحوه انواع لکه زدایی از روی پتو

تمیز کردن لکه چربی و روغن

یکی از لکه‌های رایجی که معمولا روی پتو ایجاد می‌شود لکه روغن و چربی است. ؛ امکان دارد که ظرف غذا از دست افراد بیفتد و لکه روغن روی پتو ایجاد شود. لکه‌های چربی و روغن، بسیار سرسخت هستند و تمیز کردن آن‌ها زحمت بیشتری می‌طلبد. نکته مهم درباره لکه چربی و روغن این است که باید فورا تمیز شود ، در غیر این‌صورت لکه کهنه شده و تمیز کردن آن، سخت‌تر خواهد بود.

برای پاک کردن لکه چربی، ابتدا یک دستمال یا حوله کاغذی را روی لکه قرار دهید تا روغن اضافی را به خودش جذب کند. در این مرحله دقت کنید که لکه پخش نشود. سپس مقداری مایع ظرفشویی را با کمی آب گرم مخلوط کنید و ترکیب حاصل را با کمک یک اسفنج یا یک مسواک روی لکه بمالید تا پاک شود. اگر لکه سرسخت باشد، شاید نیاز به تکرار چند بار این عمل باشد.

تمیز کردن لکه چای و قهوه پتو

اولین قدم برای تمیز کردن انواع لکه ها از روی پتو ، آگاهی از نوع لکه است تا ماده پاک‌کننده متناسب با آن انتخاب شود. یکی از انواع لکه پتو ، اثر نسکافه است که به روش‌های مختلفی پاک می‌شود. برای پاک کردن لکه چای و قهوه، بهتر است به محض ریختن چای یا قهوه روی پتو  با کمک یک قاشق آن را از سطح پتو جمع کنید. سپس برای پاک کردن اثر لکه می‌توانید از موادی که در هر خانه‌ای پیدا می‌شود مانند سرکه، نمک یا ماست استفاده کنید. 

ممکن است استفاده از مواد طبیعی برای پاک کردن لکه پتو چای نتیجه مطلوبی نداشته باشد و همچنان رد لکه روی پتو باقی بماند. بنابراین کمی شامپوی فرش را در مقداری آب مخلوط کرده و کف حاصل را به کمک یک اسفنج یا پارچه روی لکه بکشید تا کاملا تمیز شود.

تمیز کردن لکه نوشابه

برای تمیز کردن لکه نوشابه ابتدا مانند لکه چای و قهوه، مایع نوشابه را با کمک یک قاشق از سطح پتو جمع کنید. سپس کمی مایع ظرفشویی را در مقداری آب مخلوط کنید و کف حاصل را با استفاده از اسفنج روی لکه بکشید تا کاملا تمیز شود. اگر لکه نوشابه روی پتو خشک شده بود؛ ابتدا یک دستمال نم‌دار را روی لکه قرار دهید تا مرطوب شود؛ سپس به کمک محلول شوینده، آن را پاک کنید.

تمیز کردن لکه خون از روی پتو

هر چه سریع‌تر برای پاک کردن لکه خون اقدام کنید، نتیجه بهتری خواهد داشت. ابتدا یک پارچه تمیز نخی را روی لکه خون تازه قرار دهید تا خون را به خود جذب کند. سپس محل لکه را با استفاده از کف صابون یا کف مایع ظرفشویی تمیز کنید. با تمیز کردن به ‌موقع لکه‌ها، پتو شما دیرتر به شستشو نیاز پیدا خواهد کرد؛ در نتیجه عمر مفید آن افزایش پیدا می‌کند.

تمیز کردن لکه شربت

وجود لکه پتو کرم رنگ را از شکل انداخته و از ارزش آن خواهد کاست، به همین دلیل در صورتی که پتو روشنی داریم، سریع برای از بین بردن کثیفی اقدام کنیم. برای از بین بردن لکه شربت می‌توان از آب گازدار استفاده کرد. تنها لازم است آب گازدار را روی پتو ریخته و سپس یک حوله روی آن قرار دهید. آنگاه مایع تمیز کننده ( شامپو فرش ) را به همراه آب داغ روی پتو اسپری کنید. در مرحله بعد با اتو چند ثانیه روی حوله بکشید و این کار را تا پاک شدن کامل لکه تکرار کنید.

در انتها می‌توانید با جاروبرقی پتو را خشک کنید. برای مثال شربت انار یا خود میوه انار یکی از لکه‌هایی است که به دشواری پاک می‌شود. معمولا برای پاک کردن شربت‌هایی با این رنگ می‌توانید از محلول ترکیب آب و سرکه سفید استفاده کنید. برای از بین بردن لکه پتو می‌توانید شامپو فرش هم به محلول خود اضافه کنید و روی لکه اسپری کنید. هنگامی که از حوله برای پاک کردن لکه روی پتو روشن استفاده می‌کنید، حتما به خاطر داشته باشید که آن را روی پتو نمالید تا لکه پخش نشود.

تمیز کردن سایر لکه‌های آزاردهنده از روی پتو

برای تمیز کردن لکه جوهر از روی پتو می‌توانید از ماست استفاده کنید. ماست را روی لکه پخش کنید و سپس با قاشق آن را جمع کنید. این کار را چند بار انجام دهید تا لکه به کلی پاک شود. همچنین در صورتی که با لکه‌های آدامس یا موم روی پتو مواجه شدید می‌توانید یک تکه یخ در داخل پارچه‌ای نازک را روی لکه نگه دارید تا خشک شود و با استفاده از قاشق یا چاقو به آرامی موم یا آدامس را از روی پتو جدا کنید.

اگر در محیطی هستید که پتو شما به میزان زیادی در معرض دوده است، برای پاک کردن لکه دوده از پتو خود روی محل مورد نظر نمک بپاشید و بعد از آن‌که مدتی دوده روی آن ماند با جاروبرقی آن را پاک کنید. همچنین برای پاک کردن لکه‌های تنباکو یا نیکوتین از روی پتو از گلیسیرین استفاده کنید. با کمک لکه‌پاک کن و گلیسیرین این لکه‌ها به سرعت پاک خواهند شد.

روش های پاک کردن لکه لاک از روی پتو

همانطور که قبلا به آن اشاره کردیم، ریختن لاک روی پتو در وهله اول ما را به فکر شستشوی پتو می‌اندازد. اما این کار همیشه ضروری نبوده و راه‌های آسان‌تری برای حل مشکل وجود دارد ، روش‌های زیر می‌توانند بیشتر لکه‌های لاک را از روی پتو به صورت کامل پاک کنند.

    روش اول: با استفاده از یک اسپری مقداری الکل روی لکه خشک بپاشید و با یک مسواک آن را بردارید. سپس از دستمال کاغذی برای برداشتن لاک استفاده کنید.

    روش دوم: محلولی از مایع ظرفشویی، سرکه سفید، نمک و آب تهیه کنید. پس از برداشتن لاک از یک پارچه یا حوله تمیز استفاده کنید و لاک را به صورت کامل از روی پتو بردارید. پارچه را روی لکه قرار داده و سپس لاک ناخن را با حرکات ملایم پاک کنید. پارچه را عوض کنید و از پاک‌کننده زیاد استفاده نکنید. هرگز لکه را به سمت پایین فشار ندهید، چرا که باعث نفوذ آن به عمق الیاف پتو خواهد شد. اگر هنوز هم مقدار کمی از لکه باقی مانده است، از مسواک و پاک‌کننده استفاده کنید تا آن را به صورت کامل پاک کنید.. سپس پتو را به خوبی تمیز کرده و جاروبرقی بکشید.

    روش سوم: شیشه‌پاک‌کن از جمله مواردی است که تاثیر چشم‌گیری روی لکه‌های این‌چنینی دارد. کمی شیشه‌ پاک‌کن را روی محل آلودگی ریخته و با استفاده از مسواک آن را تمیز کنید. اجازه ندهید که شیشه پاک‌کن برای مدتی طولانی روی پتو باقی بماند، چرا که احتمال آسیب رساندن به رنگ پتو وجود دارد.

    روش چهارم: اسپری مو از جمله مواردی است که برای پاک کردن لاک ناخن معجزه می‌کند. مقداری از آن را روی لکه ریخته و پس از ۱۵ دقیقه با مسواک، محل لاک را تمیز کنید. مقداری دستمال کاغذی در اطراف لکه قرار دهید تا اسپری با الیاف دور و بر تماسی نداشته باشد .

روش پاک کردن ادرار از روی پتو :

ابتدا محل مورد نظر را آبکشی نموده سپس کمی شامپوی فرش را در مقداری آب مخلوط کرده و کف حاصل را به کمک یک اسفنج یا پارچه روی لکه بکشید تا کاملا تمیز شود.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *